Test routera D-Link D-Link DWP-1010KT

Router dotarł do mnie w sporym pudełku, kolorystyka charakterystyczna dla marki D-Link.

W środku opakowania znajdujemy starannie zapakowane elementy zestawu:

DWP-1010 5G/LTE – antena zewnętrzna

M15 AX1500 – wewnętrzny router

zasilacz POE 48V z gniazdem IEC C5 (tzw. koniczynka)

zasilacz do routera M15 12V/1A

kabel ethernet długości jednego metra

kabel ethernet płaski, długości 10 metrów

obejmy stalowe do mocowania anteny do masztu o średnicy od 80 do 100 mm

śruby z kołkami do mocowania anteny na ścianie

Zarówno antena, jak i router zostały wykonane w kolorach: białym i niebieskim. Z przodu anteny zewnętrznej widnieje logo producenta ,,D-Link”:

Tył anteny został wyposażony w metalowy radiator, który pozwala dodatkowo odprowadzić ciepło generowane przez podzespoły.

Od spodu:

Prawy bok urządzenia jest gładki, nie został wyposażony w żadne funkcje.

Z lewej strony umiejscowiono 2 diody.

5G Wi-Fi 6 Mesh – na jego frontowej części również widnieje logo ..D-Link”.

Tył kostki:

Boki nie zostały wyposażone w żadne funkcje, są gładkie.

Od góry sprzęt wyposażono w liczne otwory wentylacyjne, służące chłodzeniu.

Od spodu również znajdujemy sporo otworów wentylacyjnych a także kilka informacji technicznych.

Specyfikacja techniczna:

Standard WiFi802.11ax Wi Fi 6
Przepustowość1200 Mb/s 5 GHz

300 Mb/s 2.4 GHz
Anteny6 wbudowanych anten dookólnych
PoETak
Porty1 x Gigabit Ethernet LAN

1 x Gigabit Ethernet WAN

1 x Gigabit Ethernet WAN/LAN
Standard sieci komórkowej5G
Stopień ochronyIP67
Zaawansowane funkcjeMU-MIMO

Wi-Fi Mesh
WPA3-Personal/Enterprise Tak

Zestaw prezentuje się ciekawie. Został wykonany estetycznie i w delikatnej kolorystyce. Wpasuje się w każdym dowolnie wybranym przez nas miejscu.

Montaż zestawu odbywa się za pomocą obejm, które mocujemy do masztu – wymagają one średnicy od 80 mm a więc sporo. Należy dobrze się zastanowić nad lokalizacją dla anteny aby trzymała się mocno i pewnie. Antena jest dosyć sporego rozmiaru, waży 760 gram, nie mniej jednak ładnie komponuje się z elewacją – niezależnie gdzie ją umiejscowimy.

Ażeby dotrzeć do gniazda karty SIM oraz gniazda RJ45 należy odkręcić 4 śruby, następnie odkręcamy kolejne 6 śrub i zdejmujemy plastikową osłonę.

Do zestawu został dołączony 10-metrowy, płaski kabel. Zdecydowanie ułatwia montaż – bez problemu przepuścimy go przez uszczelkę okna. W przypadku standardowego kabla mielibyśmy z tym nie lada kłopot! Z boku widnieją dwie diody, które wskazują na poprawność konfiguracji urządzenia.

Konfiguracja sprzętu odbywa się za pomocą aplikacji Falcon D-Link, która poprowadzi nas przez cały proces.

Dioda na routerze zmienia swój kolor po poprawnej konfiguracji:

Jeśli karta SIM posiada aktywną ochronę PIN – zanim rozpoczniemy proces instalacji aplikacji Falcon należy zalogować się do urządzenia IDU przez przeglądarkę internetową (domyślne dane logowania) wpisując 192.168.0.1. Następnie przechodzimy do opcji jednostki zewnętrznej 5G > Połączenie 5G/LTE i wprowadzić kod PIN w polu Kod PIN i następnie kliknąć ,,zapisz”.

W momencie przeprowadzania konfiguracji przez Falcon do urządzenia użyliśmy 3 kart.

  1. Polkomtel – Proces parowania karty z odbiornikiem D-Link dzieje się w sposób automatyczny dla użytkownika nie napotkaliśmy żadnych problemów.
  2. P4. – podobnie jak z Polkomtel – nie napotykamy żadnych przeszkód czy trudności. Poniżej prezentujemy test transmisji danych:

Jak na załączonym obrazku – w przypadku użycia anteny widzimy zdecydowaną poprawę w odbiorze sygnału – zwłaszcza, że testy wykonywaliśmy w trudnym terenie – okoliczna rzeka Wisła i tereny zielone. Tego samego doświadczyliśmy korzystając z karty P4 czyli Play – w jej przypadku również nastąpiła zdecydowana poprawa dzięki użyciu anteny. Zdecydowanie poprawiło się również pobieranie i wysyłanie. Obserwujemy niewielkie opóźnienia w przesyle pakietów.

Ostatnim testowanym operatorem (3) był Orange. W tym przypadku proces konfiguracji przebiega automatycznie. Antena powiadamia nas diodą, że jest sygnał i połączenie, natomiast użytkownik musi zwrócić uwagę na konfigurację ręczną serwera DNS oraz bramę domyślną. W ten sposób możemy uzyskać dostęp do internetu.

W przypadku operatora Orange widzimy zdecydowaną poprawę jakości sygnału oraz prędkości.

Za pomocą aplikacji Falcon mamy możliwość sprawdzić siłę sygnału GSM, zaktualizować oprogramowanie urządzenia, skonfigurować ochronę rodzicielską czy sprawdzić podłączone urządzenia.

Podsumowując – urządzenie będzie znakomitym rozwiązaniem by korzystać z dostępu do internetu w miejscach których nie jesteśmy w stanie skorzystać z dostępu do sieci WAN

Sprzęt do testów dostarczył producent:

Zestaw DWP-1010KT jest dostępny od 1862 zł